06     Poprzednia strona Spis treści Nastepna strona     : Rzut Okiem - Hardware



Marek "mmxY2K" Szendzielorz


Pierwsza płyta pod Athlona 64 z chipsetem ALi
Już niedługo ukaże się pierwsza płyta firmy SOYO - K8USA, która będzie przeznaczona dla nowych procesorów AMD Athlon 64. Ponadto, będzie to również pierwsza płyta posiadająca Socket 754, gdzie rolę chipsetu będzie pełnił układ ALi M1687 AGP Tunnel z mostkiem południowym ALi M1563 I/O Tunnel. Dwa sloty DIMM mogą obsłużyć do 4 GB pamięci DDR (PC2100, PC2700 lub PC3200). Ponadto w skład płyty wchodzi: pięć slotów PCI, AGP 8x, kontroler dla dwóch kanałów ATA-133/100/66/33, Parallel ATA-133/100/66/33, dwa porty Serial ATA-150, sześć portów USB 2.0, trzy porty FireWire (IEEE1394), karta sieciowa 10/100 Mb/s Ethernet oraz kodek dźwięku zgodny z AC97. Bliższych informacji o dacie premiery lub sugerowanej cenie nie podano.

GeForce FX 5900 Ultra " nVIDIa kontratakuje"
Serwis Tom's Hardware jako jeden z pierwszych miał możliwość gruntownego przetestowania "najmłodszego" dziecka NVIDIA, mianowicie GeForce FX 5900 Ultra. Produkt o oznaczeniu kodowym NV35 jest zdecydowaną odpowiedzią na Radeona 9800 Pro, który był do dzisiaj najszybszym układem graficznym na świecie.

nowy forsiak


Przeprowadzone testy w środowisku 3D dowodzą, że odmłodzony GeForce FX jest - zależnie od wykorzystanego benchmarku - od 3 do 20 procent szybszy od konkurenta ze stajni ATI. Ciekawe kiedy kanadyjczycy podniosą rekawice rzuconą przez nVIDIe.

Pamięci DDR II
Firma Elpida podała informacje o zakończeniu testów przez Intela, jej nowej kości pamięci PC2-4200 DDR II, które zakończyły się sukcesem. Nowe 512 MB układy Elpidy posiadają czas dostępu 5 ns i mimo nominalnej częstotliwości jaką jest 200 MHz (400 Mb/s), testowane przez Intela układy posiadały częstotliwość równą 266 MHz (533 Mb/s). Oznacza to, że całkowita przepustowość wynosi 4.20 GB/s. Nowe układy Elpidy DDR II będą pracowały przy napięciu 1,8 V. Już w czerwcu możemy się spodziewać pierwszych egzemplarzy układów DDR II o pojemności 1 GB, które będą wykonane również w technologii 0.11 mikrona. Nieoficjalnie mówi się także o planach Elpidy dotyczących prac nad kolejnym układem, chodzi tym razem o pamięci PC2-5400 (667 Mb/s).

Wpadka Intela
Intel poinformował w poniedziałek 12 maja br. o elektrycznej usterce w procesorach Itanium 2, w wyniku której układy te mogą działać niepoprawnie - podaje serwis CNET News. Użytkownicy poradzą sobie z tym problemem, obniżając częstotliwość taktowania mikroprocesora - powiedziała rzeczniczka firmy Barbara Grimes. Intel może również na życzenie klienta wymienić wadliwy układ. Błąd dotyczy bowiem tylko niektórych mikroprocesorów i pojawić się może tylko w przypadku wykonywania specyficznych instrukcji w określonej kolejności i z określonymi danymi - stwierdziła Grimes. Intel nie jest pierwszą firmą, która boryka się z problemami związanymi z high-endowymi procesorami. Pierwsze wersji chipów UltraSparc III autorstwa rywala Intela, korporacji Sun, również zawierały błąd, który prowadził do zawieszania się komputera. Opisywany błąd dotyczy procesorów McKinley taktowanych zegarem o częstotliwościach 900 MHz i 1 GHz. Szybsze, 1,5-gigahercowe układy Itanium 2 6M, znane pod nazwą kodową Madison, będą pozbawione tej usterki. Ich premiera planowana jest w tym roku.

ATI kombinuje z PCI Expres
Na jednej z sesji technicznych odbywających się w trakcie europejskiej konferencji Intel Developer Forum przedstawiciele firm Intel oraz ATI przedstawili wstępne informacje oraz pokazali pierwsze zdjęcia prototypowej karty graficznej zgodnej z magistralą PCI Express. Karta bazuje na jednym z obecnie produkowanych chipów graficzny firmy ATI. Jest to prawdopodobnie Radeon 9700 Pro lub 9500 Pro, ale nie udało się nam tego potwierdzić - przedstawiciele firmy ATI odmówili komentarzy na ten temat. Magistrala karty PCI Express pracuje z szybkością 16x, liczonej w odniesieniu do standardowych prędkości urządzeń AGP. Przepustowość magistrali wynosi więc 4,2 GB/s (AGP 8x - 2,1 GB/s).

"kotleciki"


Nowe Jabuka
Apple uzupełniła ofertę komputerów eMac (biurkowy Mac all-in-one). Nowa linia zawiera w sobie kartę Radeon 7500 oraz bezprzewodową kartę sieciową Airport Extreme standardu 802.11g. Teraz eMac może posiadać nawet procesor G4 1GHz. Mamy do wyboru trzy modele jabłuszek, wyposażone w dyski twarde odpowiednio o pojemnościach 40, 60 i 80GB CD-ROM, DVD/CD-RW combo lub/i DVD-R/CD-RW SuperDrive. SuperDrive oferuje zapis krążków DVD-R z prędkością 4x. Pierwsza najtańsza maszyna posiada 800Mhz-owy CPU, zaś pozostałe dwie 1Ghz. Wszystkie układy są wyposażone w 256KB L2 cache. szyna 133MHz. Dwa tańsze modele są wyposażone w 128MB PC-133 SDRAM, a trzeci najdroższy model w 256MB. Pamięć można rozszerzyć do 1GB. Tak jak wcześniej eMacs'y posiadają wbudowany 17 calowy płaski monitor CRT. Ceny wynoszą odpowiednio: 799$/699?, 999$/799? i 1299$/999?.
X - AUTO
Znużeni korkami ulicznymi automobiliści mogą pójść w ślady pewnego brytyjskiego miłośnika konsoli, który postanowił umieścić swój komputer w aucie, tworząc multimedialny system samochodowy. Zainstalowana w aucie zmodyfikowana konsola Xbox działa pod kontrolą systemu Xbox-Linux, będącego odmianą dystrybucji Debiana. System został przez autora pomysłu mocno okrojony.

X-AUTO


Dzięki temu urządzenie uruchamia się w 40 sekund po włączeniu zasilania. Konsola wzbogacona została w 40-gigabajtowy dysk twardy, na którym znajdują się filmy, albumy muzyczne oraz emulatory innych konsoli (Arcade, NeoGeo oraz Super Nintendo). Użytkownik komunikuje się z samochodowym systemem z pomocą opensource'owego interfejsu Freevo oraz manipulatora Logitech Wingman.

Integrat ATI
Na jednej z konferencji, przedstawiciel firmy ATI poinformował o planach wprowadzenia nowego chipsetu posiadającego zintegrowaną grafikę, która wykorzysta biblioteki DirectX 9.0. Nowy chipset miałby pojawić się na przełomie czwartego kwartału 2003 lub pierwszego kwartału 2004. Te same chipsety przewidziane są również na rynek mobilnych komputerów, możliwe nawet, że ukażą się trochę wcześniej od swoich desktopowych odpowiedników. O nowym chipsecie, niestety nie znamy zbyt wiele szczegółów. Jeśli ATI zdecyduje się na produkcję chipsetu w technologii 0.13 mikrona to najprawdopodobniej układ graficzny będzie oparty rdzeniu na RV350 (Radeon 9600). Bardzo możliwe, że nowy chipset będzie obsługiwał slot PCI Express oraz pamięci DDR II. Jeśli by tak było, wówczas nie należy spodziewać się jego premiery wcześniej aniżeli w pierwszym bądź drugim kwartale 2004 roku. Warto wspomnieć jeszcze o planach konkurenta ATi, Nvidii. Firma ta również pracuje nad nowym zintegrowanym układem z serii nForce, który będzie posiadał układ graficzny NV3x. Chipset ten także ma szansę ukazać się na rynku jeszcze tego roku. Natomiast z powodu przesunięcia terminu targów Computex 2003 w Taipei, premiera innego chipsetu kanadyjskiej firmy ATI - RS300 (dwukanałowa obsługa pamięci, zintegrowana grafika RV250) została również przesunięta na inny termin.

Premiera Opterona
Firma AMD dnia 22 kwietnia roku pańskiego 2003 rozpoczęła masową sprzedaż procesorów Opteron. Są to pierwsze 64- bitowe procesory z tej firmy. Nie są to jednak układy dla nas graczy. Procesory te są przeznaczone do budowy stacji graficznych-roboczych, serwerów i innych wymagających ogromnych mocy obliczeniowych maszyn. Procesor ten współpracuje z podstawką Socket 940. Posiada więc aż 940 nóżek.

AMD Opteron


Na razie zaprezentowano jedynie procesory do budowy stacji dwu procesorowych o zegarach 1.4, 1.6 i 1.8 GHz. Wkrótce ukażą się też procesory zdolne pracować w stacjach cztero i ośmiu procesorowych a także samotnie. Aby wykorzystać moc obliczeniową drzemiącą w nowej 64-bitowej architekturze trzeba korzystać z z oprogramowania 64-bitowego. Powstały już wersje Linuxa zgodne z architekturą x86-64. Także Microsoft zapowiedział premierę Windowsa XP z obsługą 64-bitów. Czy nowy procesor przyjmie się na rynku? Póki co wszystko wskazuje że tak. Towarzyszy mu ogromne zainteresowanie a pierwsze test wydajnościowe pokazały że drzemie w nim ogromna moc.

Premiera Athlona 3200+
Firma AMD dnia 13 maja 2003 przedstawiła swój najszybszy procesor Athlon 3200+. Układ taktowany jest zegarem 2200 MHz i jako pierwszy z Athlonów działa na FSB 400 MHz. Firmy SiS i Nvidia przedstawiły równocześnie chipsety obsługujące nowy procesor a są to SiS748 i nForce2 Ultra 400. AMD przewiduje że będzie to ostatni i najsilniejszy z ich procesorów Athlon. Układy te będą jeszcze w sprzedaży najprawdopodobniej aż do początku roku 2005 jednak samo AMD postanowiło się skupić na Athlonach 64 i Opteronach z którymi wiąże ogromne nadzieje.

Powrót Duronów
AMD zapowiedziało że już wkrótce na półkach sklepowych znajdą się procesory Duron. Będą to okrojone Athlony XP z jądrem Barton. Posiadać będą 128 KB cache L1 i 256 KB cache L2. Tak, tak nie pomyliliście się czytając. Procesory te będą posiadać 256 KB cache L2, będą to więc Athlony XP z jądrem Thouglebread B. Jednostki te będą współpracować z magistralą FSB 333 MHz. Czy Celerony wytrzymają taką konkurencję? Nie wiadomo jednak niska cena i ogromna wydajność ucieszą wszystkich fanów AMD i tanich, wydajnych komputerów. Na koniec największy smaczek. Nowe Durony mają wystartować z zegarem 2066 MHz czyli takim jak Athlony XP 2600+.

Premiery u Intela
W poprzednich newsach ciągle było o AMD. To może dla odmiany coś od Intela. I to coś wielkiego. Swoją premierę miały bowiem procesory Pentium 4 2.4C, 2.6C i 2.8C. Są to jednostki o taktowaniu odpowiednio: 2,4, 2,6 i 2,8 GHz. Działają na magistrali FSB 800 MHz oraz posiadają technologię HyperThreading. I są w o wiele bardziej przystępnych cenach (szczególnie te najwolniejsze) niż procesor 3,06 GHz. Jako że działają na FSB 800 MHz to nie będą pasowały do starszych płyt głównych. Trzeba zakupić nowe z chipsetami Springdale bądź Canterwood o których poniżej.


06     Poprzednia strona Spis treści Nastepna strona     : Rzut Okiem - Hardware