28     Poprzednia strona Spis treści Nastepna strona     : Command & Conquer

Command & Conquer

Marek" Markinson " Napierała


Mówi się, że to Dune 2 była matką wszystkich RTSów, jednak śmiem twierdzić, że Command & Conquer jest ojcem najwspanialszej ich serii. To właśnie od Tiberian Dawn (bo, taki właśnie jest podtytuł pierwszej części) rozpoczęła się nasza przygoda z późniejszymi częściami serii.STORYLINE GRY
W całej grze istotną rolę odgrywa minerał pochodzenia pozaziemskiego o nazwie Tiberium, pochodzącej od nazwy rzeki Tybr we Włoszech, gdzie odnotowano pierwsze przypadki występowania tego minerału. Tiberium pojawiło się na ziemi za sprawą meteorytu, który rozbił się niedaleko ww. rzeki.

Rzeczka, lasek, trawka... hejże na majówke!


STRONY KONFLIKTU
W grze występują dwie strony. Oczywiście możemy opowiedzieć się po stronie każdej z nich. Są to GDI i NOD. GDI (Global Defense Initiative) zostało utworzone z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych aby zaprowadzić porządek na świecie. Broterhood of NOD, w domyśle Ci źli, bardzo wcześnie odkryło cenne właściwości Tiberium, oraz jego potężne właściwości mutagenne. Szybko obejmowali kontrolę nad kolejnymi złożami owego minerału i równie szybko objęli kontrolę nad większością jego złóż na naszej planecie.

Cywilizacja wejdzie wszędzie


ROZGRYWKA
Gra pojawiła się na rynku w dwóch wersjach. Na początku pojawiła się wersja podstawowa, a w roku 1997 pojawia się wersja GOLD, wzbogacająca grę o grafikę SVGA. Tą drugą wersją gry dysponuję. Jest ona wydana na czterech płytach, dwóch w wersji pod DOS i w 2 w wersji pod Windows 95. Uwaga, gra nie "pójdzie" wam pod Windows XP. C&C widzi ten system jako NT i nie chce się uruchomić. Ja co prawda mam 2 systemy więc nie ma problemu ale poszukuje odpowiedniego patcha. Pomimo wersji GOLD gra ma już swoje lata i przy tym co widzimy w dzisiejszych grach tego typu raczej będzie odstraszać swoją grafiką i brakiem dziś już standardowych rozwiązań ułatwiających rozgrywkę.
Pomimo wszystko jest warta przejścia ze względu na wciągającą fabułę i polskie akcenty występujące w grze (pozdrowienia dla czytelników z Białegostoku, szczęściarze :) ).
Sama rozgrywka nie różni się praktycznie niczym od innych części serii i wcale nie jest to zarzut. Tradycyjnie mamy podstawową bazę później stawiamy rafinerię Tiberium i zajmujemy się budową systemów obronnych.

Nie wiem, co za zwierzę zrobiło ten dół, ale nie chcę go spotkać


JEDNOSKI I BUDYNKI
Armia GDI to typowy odnośnik do armii USA. Będziesz miał do dyspozycji Hummery, standardowe czołgi jak i czołgi Mamut. NOD ma do swojej dyspozycji wyrzutnie rakiet, miotacze ognia i broń chemiczną jak i np. bardzo szybkie motory niezastąpione w rozpoznaniu terenu. Co do budynków strony prezentują się pod tym względem podobnie. Prawdziwym rzeźnikiem w grze jest Obelisk NODu, który swą moc dobitnie ukazał w C&C Renegade.

Wzorem starożytnych kultur założymy miasto w delcie rzeki.


PODSUMOWUJĄC
C&C jest grą z którą niewątpliwie warto się zapoznać. Gdy wyjedziesz na wakacje mając do dyspozycji w miejscu docelowym starego kompa lub laptopa to nie ma lepszej recepty na deszczowe wakacyjne wieczory. No chyba, że igraszki z dziewczyną ;)

Screeny pochodzą ze strony Imperium Westwood, bardzo cennego źródła dla fanów serii.

OCENA 8,5/10

28     Poprzednia strona Spis treści Nastepna strona     : Command & Conquer