40     Poprzednia strona Spis treści Nastepna strona     : Żywoty Świętych cz.3 - Luke Skywalker

Witam ponownie w trzecim już odcinku naszej skromnej serii. Kilka osób zwróciło mi uwagę że poprawiłem swój styl pisania, ale za to artykuł jest za krótki, tak więc dziś postaram się rozwinąć. Zgodnie z nadchodzącymi prośbami dzisiaj wezmę na warsztat kogoś bardziej znanego.Dane Techniczne
- Rodzinna planeta: Tatooine
- Rasa: Człowiek
- Płeć: Męska
- Wzrost: 172 cm
- Ulubiona broń: Miecz świetlny, pistolet blasterowy
- Ulubiony pojazd: X-Wing


Młody filmowy Luke Skywalker (Mark Hamill)


Początki
Nasz bohater od dzieciństwa mieszkał na ostatnim zadupiu Odległych Rubieży jakim jest Tatooine. Wychowywany przez wujostwo Beru i Owena Larsów, nie wie nic o swoim dziedzictwie Jedi. Jest przekonany że jego ojciec Anakin był pilotem i nawigatorem, choć jak wszyscy dobrze wiemy prawda jest nieco inna. Młody Luke żyje w czasach kiedy konflikt między Imperium a Rebelią wchodzi w decydującą fazę. Pod wpływem kolegów (m.in. Biggsa Darklightera) postanawia wstąpić do Akademii (Imperialnej gdybyście nie wiedzieli), a na razie ćwiczy loty T-16 w Kanionie Żebraków. Oczywiście wuj Owen, który wie co nieco o ojcu naszego bohatera trzyma chłopaka pod kloszem i za każdym razem mówi: "Możesz wstąpić do Akademii, ale w przyszłym roku".
Wszystko zmienia się pod wpływem wydarzeń które znamy z filmu "Nowa Nadzieja". Luke wchodzi w posiadanie dwóch droidów: C3PO i R2-D2. W pamięci tego drugiego zakodowana jest informacja skierowana do Obi-Wana Kenobiego.
W końcu Luke wraz z robotami spotyka na pustyni starego Bena, który to właśnie jest zagubionym generałem. Wkrótce potem Luke odkrywa, że jego dom został zniszczony a przybrani rodzice nie żyją. Nie mając nic do stracenia wyrusza z Kenobim. Ten wyznaje że jest rycerzem Jedi i uczył Anakina - ojca Luke'a. Daje też Luke'owi miecz świetlny ojca.
Obaj gentlemani postanawiają wyruszyć z pomocą tajemniczej księżniczce z hologramu. Trafiają do Mos Eisley, gdzie po krótkich negocjacjach wyruszają z Hanem Solo i Chewbacca na Alderaan.
Po drodze Obi uczy Luke'a w posługiwaniu się Mocą (młody jest wyraźnie bardzo zdolny). Niestety na miejscu okazuje się że z planety zostały raptem kupa żużlu i odłamki skał, a tuż obok jest stacja wielkości księżyca - Gwiazda śmierci. Cała grupa trafia na pokład imperialnej maszyny. Tam przyjaciele rozdzielają się, Obi idzie wyłączyć generatory promieni ściągających, a reszta uratować księżniczkę. Obie misje udają się, choć kosztem śmierci starego Mistrza.
Po błyskotliwej ucieczce przyjaciele lecą na Yavin IV gdzie znajduje się tajna siedziba Sojuszu Rebeliantów. Tam korzystając z planów zakodowanych w R2-D2 generalicja obmyśla śmiały plan zniszczenia stacji. Z pomocą Mocy Luke umieszcza torpedę protonową w szybie wentylacyjnym Gwiazdy śmierci, co inicjuje reakcję łańcuchową reaktora. Następuje wielka radość wśród garstki ocalałych, Lucek wstępuje do Sojuszu, a złowrogi Darth Vader poprzysięga zemstę.

Filmowy Luke w myśliwcu (ponownie Hamill)


Późniejsze wydarzenia
Będąc członkiem Sojuszu Luke ma wiele przygód, walczy z piratami i bandytami, a także znajduje nowe miejsce na bazę Sojuszu, to właśnie tam na Hoth rozegra się w przyszłości wielka bitwa.
Wkrótce potem nasz bohater wyrusza razem z Leią do systemu Circarpous w misji dyplomatycznej. Tam też po raz pierwszy walczy z Vaderem. Obaj trafiają do świątyni Pomojemy w poszukiwaniu tajemniczego artefaktu Kryształu Kaiburr. Z pomocą Mocy oraz Leii, Luke obcina rękę Vaderowi, a ten spada w mroczne czeluści i pojedynek kończy się.
Rebelianci zakładają bazę na Hoth, a Luke już członek sił zbrojnych rebelii, stacjonuje w tymczasowych bazach na Golrath i Arbrze. Tam zakochuje się też w jednej z pilotek - Shirze Brie. Podczas jednej z bitew pokładowy komputer Luke'a zostaje zniszczony i ten wyszukuje wrogów korzystając z Mocy. Impuls podpowiada mu zniszczenie pojazdu Shiry, za co Lucek trafia pod sąd. Po męczącym śledztwie okazuje się, że miał rację bo była to agentka Imperium.

Imperium kontratakuje
Rozgniewany Lord Sith rozsyła sondy po całej galaktyce w poszukiwaniu kryjówki rebeliantów (i oczywiście Luke'a). Jedna z nich trafia na Hoth, gdzie Luke wykonuje rutynowy patrol. Wkrótce następuje imperialny atak i Sojusz zmuszony jest opuścić zmrożoną planetę.
Luke podąża do miejsca ze swojej wizji - błotnistej Dagobah. Tam poznaje Mistrza Yodę, który po początkowej niechęci uczy Luke'a posługiwania się Mocą w sposób bardziej świadomy. Wbrew protestom Yody młody Skywalker wyrusza na Bespin, gdzie jak podpowiada mu Moc, niebezpieczeństwo czyha na jego przyjaciół.
Miasto w chmurach okazuje się być pułapką - czeka tam już Darth Vader, który ujawnia się jako ojciec Luke'a. Tam też po krótkim pojedynku młodzieniec traci rękę. Dzięki pomocy Leii oraz Lando Calrissiana, Luke ucieka z Bespinu, niestety Han Solo jest uwięziony i wkrótce trafi w łapy Hutta Jabby. Poza tym medycy implantują Luckowi sztuczną rękę.
Niedługo potem Leia wyrusza na poszukiwania Hana i szuka sojuszników, natomiast Luke staje się celem zamachów, co zmusza go do ukrywania się. Okazuje się że wszystko jest efektem intryg księcia Xizora - szefa organizacji przestępczej Czarne słońce, który chce w ten sposób zdyskredytować Vadera w oczach Imperatora Palpatine'a.

Powrót Jedi
Luke wraca na Tatooine i buduje sobie nowy miecz w miejsce utraconego na Bespinie. Później udaje się do pałacu Jabby aby uwolnić Hana Solo.
Po dłuższym zamieszaniu obleśny Hutt ginie z rąk Leii, Boba Fett trafia do żołądka Sarlacca (ogromnego wężopodobnego stwora żyjącego na Morzu Wydm), a przyjaciele szczęśliwie odchodzą.
Luke wraca na Dagobah dokończyć szkolenie. Umierający Yoda mówi mu prawdę o ojcu - Anakin Skywalker poddał się ciemnej stronie Mocy i stał się Vaderem. Leia okazuje się być siostrą Luke'a. By stać się rycerzem Lucek musi pokonać ojca.
Po powrocie Luke dołącza do oddziału generała Solo by wyłączyć generatory chroniące drugą Gwiazdę śmierci, umieszczone na księżycu planety Endor. Gdy Moc mówi mu że Vader jest blisko, Luke oddaje się w ręce szturmowców by zaprowadzili go do mrocznego Lorda.
Ten prowadzi Lucka przed oblicze Imperatora. Po trzecim już pojedynku ojca i syna, Palpatine chce zmusić młodego rycerza, by ten się do niego przyłączył. Vader który w końcu odzyskuje zmysły, zabija Imperatora, a wkrótce potem sam jednoczy się z Mocą, co dowodzi że umarł jako Jedi, nie Sith.
Później gdy rebelianci świętują zwycięstwo Luke pali pustą już zbroję Vader'a by w ten sposób uczcić pamięć ojca. Później wyznaje Leii że są rodzeństwem.

Okres rycerski
Kilka dni po wydarzeniach na Endor rebelianci otrzymują prośbę o pomoc z dalekiego systemu Bakury. Misją dowodzi Luke, a Leia wyrusza z nim jako negocjator. Tam okazuje się że Imperiale zagrożeni są przez tajemnicze istoty z nieznanych terytoriów - Ssi-Ruuk. Po krótkotrwałych komplikacjach sojusz zostaje zawarty, a obcy wypędzeni. Luke odkrywa też Deva Sibwarrę - człowieka czułego na Moc, będącego w niewoli obcych. Niestety młodzieniec umiera, ale Luke postanawia szukać innych ocalałych z Imperialnej czystki.

Tak mógłby wyglądać Luke (jeden z pierwotnych szkiców)


Przez kilka następnych lat Luke wytrwale poszukuje wszelkich śladów Jedi. Trafia na Dathomirę, gdzie mieszkają tajemnicze, władające Mocą kobiety. Odkrywa też szczątki bardzo starego statku-akademii Jedi i zabiera z niego materiały szkoleniowe. Później gdy poszukiwania dokonywane przez Lucka nasilają się, po raz kolejny odwiedza go duch Obi-Wana Kenobiego. Następuje ostateczne pożegnanie. Skywalker czuje się opuszczony, ale dochodzi do wniosku, że nie jest ostatnim Jedi, lecz pierwszym nowym.
Do Luke'a docierają plotki do mistrzu Jedi mieszkającym an odległym świecie Wayland. Spotyka tam oszalałego klona Joruusa C'Baotha (prawdziwy Jorus C'baoth był mistrzem Jedi) będącego mistrzem ciemnej strony. Początkowo Lucek pobiera nauki u szaleńca, ale szybko zdaje sobie sprawę z tego kim jest jego nauczyciel. Ten próbuje przeciągnąć Luke'a na ciemną stronę, a Luke jego na jasną. Chwilowo nasz bohater ucieka, by później powrócić.
Mniej więcej w tym samym czasie (kryzys Thrawna) Luke poznaje Marę Jade. Jest ona świetnie wyszkoloną i uzdolnioną w używaniu Mocy wojowniczką. Dawno temu była Ręką Imperatora, zaufaną agentką Palpatine'a mogącą słyszeć jego rozkazy przez całą galaktykę. Ostatnim jej rozkazem było "zabij Luke's Skywalkera", Mara obwiniała go o zniszczenie jest stylu życia i faktycznie planowała jego zabójstwo. Pomimo wielu szans nie zrobiła tego i pomogła Luke'owi w udaremnieniu planów Thrawna i C'Baotha.
Luke i Mara wrócili na Wayland, gdzie jak się okazało szalony Jedi wyhodował nowego klona - Luuke'a Skywalkera, stworzonego z ręki straconej przez Luke'a na Bespin. Klon ginie z ręki Mary, co okazuje się być wykonaniem myślowego nakazu.
Pomimo porażki Thrawna, Imperiale zdobywają Coruscant, niszcząc je doszczętnie. Nowa Republika opuszcza planetę, a Luke dowodzi kilkoma grupami w tamtych okolicach. Pewnego razu Lucek znajduje tajemnicze ślady i drgania Mocy, wskazujące na powrót potęgi Imperatora. Trafia w dziwną burzę Mocy, wpada w nią i ląduje na Byss - jednym z mrocznych światów środka. Tam spotyka starego znajomego - młodego Imperatora Palpatine'a. Starzec zdołał przeżyć dzięki umiejętności przenoszenia swojego umysłu do sklonowanych ciał. Sztuki tej dokonywał wielokrotnie gdyż ciemna strona pożerała go od środka. Skywalker zdaje sobie sprawę z potęgi Palpatine'a i zostaje jego uczniem.
Jak wielu innych w historii galaktyki Luke sądził że może pokonać ciemną stronę poznając jej sekrety, w ten sposób zlekceważył podstawową naukę mistrza Yody - nigdy nie lekceważyć ciemnej strony. Wprawdzie jako adiutant Palpatine'a Luke sabotuje plany Imperatora, ale nie potrafi wrócić na drogę światła. Z pomocą przybywa Leia i rodzeństwo wspólnie pokonuje tyrana raz na zawsze.

Luke i Mara Jade (okładka książkowa)


Akademia Jedi
Niedługo po zwycięstwie Nowa Republika odzyskuje kontrolę nad Coruscant. Luke sądzi chce założyć nowy zakon Jedi. W tym celu składa propozycję w Senacie, a uzyskawszy zgodę, zakłada Akademię na Yavinie IV i wyrusza w poszukiwaniu kandydatów.
Z upływem lat sojusz Luke'a i Mary przeradza się w gorące uczucia. Około dekady po poznaniu się biorą ślub. Wkrótce też ich związek wystawiony jest na ciężko próbę związaną z atakiem Yuuzhan...

Special Thanks:
- Tymbeer - za wspieranie i nakaz kontynuowania serii oraz ciekawe pomysły
- Forumowicze - za wszelkie uwagi
- Czytelnicy - za to że czytacie moje wypociny


40     Poprzednia strona Spis treści Nastepna strona     : Żywoty Świętych cz.3 - Luke Skywalker